Palmová (kvetná) nedeľa je oslavou Krista vchádzajúceho na osliatku do Jeruzalema. Liturgia dnešného dňa nám ponúka aj pašiový príbeh zrady, zapretia, odsúdenia a umučenia Krista. Všetky tieto symboly vkusne znázorňuje aj inštalácia pred naším oltárom. Za tento a aj ostatné pôstne tematické aranžmány ďakujeme našej aranžérke Katke Lalovej. Nech symbolika týchto dní umocní naše prežitie sviatkov.

V sobotu 14. marca mala naša banskobystrická diecéza veľký sviatok - 250. výročie založenia. Pri tej príležitosti sa konala v Katedrále sv. Františka Xaverského slávnostná svätá omša Te Deum. Hlavným celebrantom bol apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli, ktorý sa so svojím typickým entuziazmom a zápalom za prítomnosti dvanástich biskupov a zhruba stovky kňazov prihovoril božiemu ľudu. Náš dekanát zastupoval p. dekan Norbert Ďurdík, p. farári Michal Baláž, Peter Repiský a Pavel Párničan. Duchovný zážitok podčiarkli umelci - hudobníci, pán organista Marián Gregor i členovia zboru Katedrály sv. Františka Xaverského, ktorých dirigoval Gregor Zubek. V zbore i sóla spievala Andrea Halibožeková zo Svätého Antona. Bol to krásny duchovný i umelecký zážitok naživo prenášaný Rádiom Lumen a Televíziou Lux.

Krásne počasie prialo a tak sme na sa na 3. pôstnu nedeľu o 15:00 stretli na Kalvárii pomodliť sa krížovú cestu. Jednotlivé zamyslenia pri kaplnkách jedinečnej banskoštiavnickej Kalvárie nás podnietili zamýšľať sa hlbšie nad cestou utrpenia Ježiša, jeho obety na dreve kríža, nad zmyslom utrpenia. Pán dekan Norbert Ďurdík zakončil pobožnosť krížovej cesty požehnaním a ohlásil, že v prípade pekného počasia sa bude pobožnosť krížovej cesty budúcu nedeľu konať na Kalvárii.

Pre pohladenie duše, pozdvihnutie ducha i s dobrým úmyslom sme v sobotu 28. februára pozvali ľudí dobrej vôle na stretnutie s krásou hudby. V Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Štiavnici sa i na popud pani Pomothyovej uskutočnil benefičný koncert dvoch zborov, štiavnického i očovského. Ako v úvode pripomenul p. dekan Norbert Ďurdík, spojili sa v peknej myšlienke. Výťažkom z koncertu sa podujali prispieť rodine Chovancovcov, ktorým nedávno požiar poškodil dom. Prvú časť koncertu tvoril gospelovo ladený program Farského miešaného banskoštiavnického zboru v zložení: soprán: Monika Malatincová, Kamila Luláková, Anežka Luláková, Iveta Kubišová, Agnesa Palášthyová, Ľubica Vančová, Mária Jánošová, Norika Gregussová, alt: Helena Chovanová, Janka Halajová, tenor: Ján Mojička a Michal Švec, bas: Pavol Chovan, Ľubomír Spišiak, Milan Melicherčík a Jozef Babiak. V prvej polhodine koncertu zazneli viachlasné mládežnícke, liturgické a náboženské piesne ako Hymna mládeže: Nebojte sa, Marcus Vittal: Ó matka nášho Pána, Monika Juhásová: K Tebe Pane volám, Komunita Emanuel: Svätý, C. Lorenzi: Vybral som si vás, Zmierenie, Marián Milučký: Telo a krv, Marcus Vittal: Totus Tuus, Marco Frisina: Anima Christi, Greg Gilpin: Kyrie eleison. Týmito piesňami zbor priebežne počas roka skrášľuje rímsko-katolícke liturgie. Sólovo sa predstavil Pavol Chovan (Nebojte sa), Norika Gregussová (Kyrie eleison), na klavíri sprevádzala Irena Chovanová, na gitare Helka Chovanová, na kachone hral Marek Ruščák, husľami pozdvihla krásu piesní Rozália Miklášová. Druhú polovicu koncertu tvoril repertoár Ženského speváckeho zboru Belius z Očovej. Tvorí ho viac než 30 zanietených speváčok. Zbor interpretuje skladby rôznych žánrov – sakrálne diela, svetskú tvorbu, zborové úpravy ľudových piesní a gospelov. Uvádza i nové kompozície od súčasných slovenských autorov. Belius sa zúčastňuje lokálnych ale aj medzinárodných festivalov a vystúpení. V Banskej Štiavnici nám pod dirigentskou taktovkou Oľgy Bystrianskej ponúkol krásny umelecký zážitok. Zaspievali piesne: Marián Gregor: Messe de la Pentecôte – Entrée, Guy Forbe: Ave Maria, Katarína Koreňová: Tu Rex, Gloriae Christe, J. S. Bach: Jesus bleibet miene Freude, Michael McGlynn: Media Vitae, Z. Fekiačová Skruteková: Missa Slovaca časti Prinášame Bože dary, Otče náš a Neboj sa. Svoj krásny program zakončili piesňou Joni Jensen: Ave Regina. Milým až dojímavým prvkom v rámci koncertu bola gospelová pieseň Vesmírom znie v peknom podaní Janka Chovanca, ktorý sa s p. uč. Andrejkou Halibožekovou v ZUŠ pripravuje na súťaž Duchovný a umelecký odkaz banskoštiavnickej Kalvárie 2026. Jeho vystúpenie bolo symbolickou vďakou všetkým zainteresovaným v tomto dobrom diele. Menovite patrí vďaka pánovi Tomášovi Mlynkovi - šoférovi, ktorý doviezol a odviezol očovský zbor a jeho celej rodine za všestrannú pomoc pri organizácii. Helke Chovanovej za komunikáciu a prípravu koncertu, všetkým ženám, ktoré sa postarali o občerstvenie pred kostolom, členom zboru, ktorí pripravili pohostenie na fare, Michalovi Babiakovi za ozvučenie, Lubkovi Lužinovi za fotografie. Po odovzdaní vyzbieraného príspevku poďakovala aj mamka rodiny Danka. Vyznala, že Pán Boh robí v ich životoch veľké divy. S dojatím vyzdvihla silu modlitby, ktorou prosili, aby im ich domov nezhorel celý a všetkým poďakovala za krásne výkony a pomoc. A tak sme sa - ako spieval Janko s farským zborom „Na veky bude stáť raz Baránkovi trón, kolená skláňam rád a všetkým je mi On“ - sklonili pred Božou dobrotou a ďakovali za štedrosť ľudských sŕdc.

Foto: © Lubo Lužina

17. ročník Farského plesu, ktorý sa uskutočnil 13. februára, potvrdil, že pravý kresťan je radostný kresťan. Ples, v ktorom nechýbala krása i elegancia, otvorili spoločne pán dekan Norbert Ďurdík a pán farár zo Štefultova Peter Repiský. V úvode sme si dopriali i trochu umenia. Páni učitelia ZUŠ Banská Štiavnica Petra Weisová a Juraj Janiczek zaspievali dva duety z muzikálu Fantóm opery Andrew Lloyd Webbera. Tie predelila romantická skladba Pozdrav lásky pre husle a klavír. Programom i na klavíri sprevádzala Irena Chovanová. Celý večer sa niesol v príjemnej radostnej atmosfére, ktorú umocňovala živá hudba RDS (páni Radianky, Debnár a Šemoda). Parket plný mladých i tých skôr narodených prevažne štefultovskych a štiavnických farníkov vytvorilo krásne srdečné spoločenstvo. Ďakujeme hlavným organizátorom Miriam Blaškovičovej, Monike Pecníkovej, Janke Daubnerovej, Martinke Palovičovej, Alicke Michalskej, Gitke Mojičkovej a všetkým, ktorí prispeli do pestrej tomboly. Cenami útechy a vtipom prispel aj p. kaplán Martin Mičko. V neposlednom rade pani Mlynárikovej a jej kolektívu zo Spojenej školy lesníctva a služieb za peknú výzdobu, milú obsluhu a výborné jedlo. Nech je viac takýchto príležitostí, pri ktorých srší pozitívna energia, cítime sa dobre pri tanci i v rozhovoroch, prejavujeme si záujem, tešíme sa z hudby a tvoríme, veríme, Pánu Bohu milú farskú rodinu.

Po druhý krát sa v piatok 6. februára a v sobotu 7. februára rozhodli banskoštiavnickí farníci zorganizovať farskú zabíjačku. Spolu s p. dekanom Norbertom Ďurdíkom a p. kaplánom Martinom Mičkom sa podujali všetko potrebné pripraviť, zakúpiť i samotnú zabíjačku zrealizovať Jozef a Livka Maruniakovci, Juraj, Kamka a Anežka Lulákovci, Ervín Kiss, Monika Malatincová, Ivka Kubišová, p. kostolník Jožko Jablonka, manželia Idka a Peter Mravcovci i manželia Aga a Karol Palášthyovci. Pomôcť prišli dvaja bratia p. dekana, p. Michal Ďurica, organistka Irka Chovanová. O fajné šišky sa postarala p. Anka Chovanová. Ochutnať čerstvé zabíjačkové výrobky ako kapustnicu, hurky-jaternice i klobásky prišli viacerí veriaci, ktorí zakúpením dobrôt podporili i letný farský tábor. Vďaka za naše farské spoločenstvo.